Відкриваємо двері дітям



Блоги

4976 0

Соціальні сервіси США: захистити жінку, допомогти сім'ї

Соціальна агенція «Служба допомоги сім’ям Хартленд»

Організація була заснована 1875 року, через 10 років після закінчення війни. Ініціаторами її створення були 8 церков, але згодом – через суперечки на релігійній основі всередині організації – вона стала не релігійною. Організація Хатленд вважає себе засновниками професії  – соціальних працівників. Вже з 1992 року робота соціальних працівників в була оплачуваною. Місія організації: зміцнення сім’ї за допомогою надання консультування, освіти та підтримки, аби забезпечити таким чином безпеку, самодостатність та спроможність.

В організації отримують послуги в середньому  40 тисяч осіб на рік. Головним чином  отримувачі послуг потрапляють до організації за наказом судді, направленням соціального працівника, який працює із батьками/сім’єю або ж соціального працівника, який працює із дитиною.

Хартленд має 18 філій в штатах Небраска і Айова: служби підтримки сімей, служба роботи із переселенцями, кризисні центри, шелтери для жінок із різних напрямків роботи, притулки, групові домики, кризові центри для підлітків, які мають проблеми із законом та інші. Багато програм організації направлені на профілактику злочинності, підвищення освітнього рівня дітей, соціальний супровід сімей, підвищення батьківського потенціалу батьків, навчання бюджетній грамотності молоді, формуванню кредитної історії (навіть надання сім’ям позик).

Багато уваги та роботи організації було приділено 20-річному дослідженню питання «травма та її наслідки». Загалом в дослідженні взяли участь 17 тисяч осіб. Вони описали не тільки психічні та фізіологічні наслідки, поведінкові особливості, а й причини смерті травмованих людей, рівень життя, проблеми із якими зіштовхуються люди, їх досягнення, копіювання життя батьків і багато інших цікавих речей.

image001

Дуже багато зусиль Хартленд приділяє житловим програмам: сплата оренди (від 3 до 6 місяців), позики, субсидоване житло, надання соціальних квартир від організації, отримання соціального житла від держави для клієнтів.

Доволі незвичайною – особливо для української практики – є програма з надання допомоги особам, які вчинили злочин. Працює це так: 24 години на добу працює телефонна лінія, у разі злочину виїжджає фахівець та надає підтримку потенціальному злочинцю, пояснюючи йому що трапилося, що робиться та що буде далі. Викликають цих фахівців поліцейські.

66% бюджету – витрачається на заробітну плату працівників організації, 15% на навчання персоналу.

Головують в організації 30 членів правління на волонтерських засадах. Вони обираються на 3 роки кожен член правління обирається на 3 роки. Правління наймає головного директора, а вже він наймає ще 6 директорів за напрямками роботи: фінансовий директор, директор із стратегії, директор із фандрейзингу, програмні директори – а вони в свою чергу наймають персонал далі.

Організації в штаті працюють локально, допомагають жителям штату, навіть не всій Америці і дуже локалізовані. Всі території поділені, а на територіях поділена діяльність ГО. Таким чином вони співпрацюють, закривають всі питання та підстраховують один одного. Також треба зазначити, що вони між ними є справжні міцні партнерські відносини, вони мають одне бачення роботи і націлені на один результат. Це їх особливість.

Коли ми стисло познайомили їх з наявною ситуацією в Україні, найбільш незрозумілим для них виявилась наявність в інтернатних закладах дітей, які мають батьків. Цілком незрозумілим для них є те, що держава та громадський сектор це взагалі допускає.

image003

Шелтер для жінок, над які постраждали від насильства «Safe Haven» (соціальна агенція «Служба допомоги сім'ям Хартленд»)

Це таємний шелтер, в якому жінка, що стала жертвою домашнього насилля, може отримати притулок та невідкладну допомогу – і медичну також –  разом зі своїми дітьми. Шелтер забезпечує своїх клієнтів усіма необхідними речами, продуктами харчування, предметами гігієни та одягом. Протягом певного періоду жінка може перебувати там у повній секретності, отримувати психологічний супровід та реабілітацію. Головне завдання шелтеру – вивести жінку зі стану жертви, відновити особисту гідність та віру в себе, допомогти стати незалежною та спроможною забезпечувати себе самостійно.

Шелтер має цілодобову гарячу лінію, на яку надходять повідомлення від постраждалих. У разі надходження такого повідомлення, жінці не повідосляють адресу шелтеру, а забирають її у визначеному місці, про яке домовляються з нею. Дуже часто жінок доставляють у шелтер поліцейські.

Жінка може перебувати в шелтері протягом 6 тижнів, але термін може бути продовжено до 3 місяців. Кожен випадок супроводжує кейс-менеджер. Разом із клієнткою він ставить цілі, яких вони досягатимуть. Серед таких - забезпечити фінансову незалежність жінки, забезпечити окремим житлом, а також, у разі необхідності, відновити документи. Перед цим терапевт ретельно вивчає минуле жінки, працює з травмою та попередньо отриманим досвідом.

Кожного разу фахівці оцінюють рівень прогресу у досягненні визначених цілей. Якщо вони бачать певну невідповідність – план переглядається, ретельно аналізується та, у разі необхідності, переробляється. Перед початком реабілітації жінка підписує документ про нерозголошення свого місця перебування. Якщо її діти відвідують школу, про це на перший час дбають співробітники центру - відвезти та забрати їх після навчання. Дуже часто співробітники змінюють школу, а з дітьми також проводиться ретельна робота щодо нерозголошення їхнього місця перебування разом із мамою. Інформацію про шелтер розповсюджують через комунікації в інтернеті, спілкування з поліцейськими, інформування в церквах та громадах, школах, а також через інші джерела. Шелтер може прийняти до 24 осіб.

image005

Шелтер співпрацює з багатьма іншими організаціями, які можуть надати усі інші необхідні послуги, наприклад, юридичний супровід, медична чи грошова допомога для малозабезпечених, тощо. У ході ведення випадку жінка максимально включена у вирішення власних питань. Багато зусиль вкладається у підвищення її самооцінки, робота націлена на те, щоб вона могла жити самостійно без насильника та зрозуміла, що заслуговує на краще життя.

Співробітники шелтера – 7 фахівців. Багато спеціалістів залучаються із партнерських організацій. Чергування розподілено таким чином, щоб вдень в шелтері перебували 2 фахівця мінімум, в ночі – 3 фахівця. Вся будівля і територія шелтеру охоплена камерами спостереження та знаходиться під охороною поліції.

Участь держави у функціонуванні цього та подібних шелтерів виявляється виключно у затверджених програмах, наданні фінансування та ліцензуванні послуг. Жодного тиску, тотального контролю чи втручання з нескінченними перевірками держслужбовців там не існує. Навіть якщо жінка повертається до чоловіка – це її вибір і не вважається негативним завершенням випадку. Адже співробітники шелтеру навчили її захищатися, і вона знає куди звертатися у разі кризової ситуації. Дуже часто клієнтки повертаються до шелтеру  декілька разів. Були випадки, коли клієнтка перебувала в шелтері 6 разів – у них це не вважається негативним результатом їх роботи, це вибір клієнта і вони його приймають. Державні органи також не розглядають питання про перевірку кількісних показників в роботі, тільки якісні зміни в житті клієнта.

Ввечері я спитала у родини, що приймала мене, чи відомо їм що в місті є такий шелтер. Мені відповіли, що вони інформовані про шелтер і у разі необхідності інформація про нього доступна на всіх міських ресурсах, але місце розташування вони не знають, та впевнені – поліція знає.

image007

Центр матері та дитини «Nebraska Family Works» (соціальна агенції «Служба допомоги сім'ям Хартленд»)

Спеціалізація роботи центру – жінки із різними видами залежностей, робота з вагітними з залежністю. Таким чином – це профілактика відмов та реінтеграція дітей та жінок, які пролікувалися від алко- та наркозалежностей.

Зовні цей будинок – гарна та сучасна багатоповерхівка. На першому поверсі – офіси, далі квартири, апартаменти, пентхауси. А на третьому та четвертому поверхах – Центр. За словами працівників Центру, у постійних мешканців будинку не просто немає супротиву та негативу щодо такого сусідства, а навпаки – часто присутня емпатія і підтримка тих жінок, що перебувають тут. Сам Центр складається із адмістритивних приміщень самого Центру та соціальних квартир, де жінки проживають самостійно із дітьми під мінімальним наглядом. Квартири викуплені хаотично, на різних поверхах.

Свого часу будівля центру (сам будинок) виграв нагороду від одного з провідних архітектурних видань щодо сучасності у дизайні, плануванні приміщень. Це дуже крутий будинок!

У цьому центрі жінки можуть жити до та після народження дитини, отримуючи усі необхідні послуги. Серед таких - подолання залежності, індивідуальна та групова психотерапія, цільове консультування та супровід, тощо. Часто після народження дитини жінки возз’єднуються із старшими дітьми, які жили у форстерних сім’ях чи з родичами.

image011

Жінки відвідують певні заняття та освітні класи - батьківство, підтримка непитущих, превенція домашнього насильства. Всі зусилля направлені на профілактику проблем у клієнток у майбутньому. Під час занять немовлята до 2 місяців перебувають разом з мамою, а потім вони відвідують денний центр (типу садочка), який розташований на території Центру матері та дитини.

Одиноких мам готують до самостійного проживання за такою схемою:

- проживання в Центрі: кожній жінці виділяється окрема кімната, а на 3-4 кімнати - спільна зала та кухня;

- або самостійне проживання поза Центром, або соціальні квартири в Центрі, в цій будівлі під частковим наглядом;

- потім отримання субсидованого житла і переїзд у власну квартиру.

image017

Термін проживання у соціальній квартирі визначається відповідно до конкретного випадку.

Основний фокус зусиль та роботи направлений на відновлення чи формування почуття власної гідності та власної цінності клієнток центру. Їм допомагають повірити в себе, навчитися самостійно приймати вірні рішення та досягати життєвих цілей.

У соціальних квартирах створено гарні умови.  Фахівці кажуть, що для багатьох жінок це є стимулом і надалі винаймати квартири із гарними умовами – прикладом для цих жінок, як повинні жити їхні діти та вони самі.

Дуже багато жінок надалі беруть участь у житлових програмах Хартленд або партнерських організацій.

У них чітко розмежовані функції поміж ГО у штаті і при виході клієнтів із програми вони знають куди їх передати задля подальшої підтримки.

image019

Центр допомоги сім’ям у складних життєвих обставинах

В наших реаліях, на жаль, є незвичним, бачити молодого чоловіка як координатора такого Центру. На щастя, ми побачили це там J  Приміщення Центру – це офіс для персоналу.

Суть роботи – це робота фахівців із сім’ями за місцем їхнього проживання. Спеціалісти Центру зазначають, що сім’я – як і в нас, до речі – не  вмотивована їхати далеко за послугою. Але і допомагати родині доцільніше за місцем її проживання або на дому.

Центр провадить послуги різного характеру: соціальний супровід, групова робота із батьками для формування відповідального батьківства, профілактична робота із попередження насильства, тощо. Надзвичайно велика увага приділяється освітнім програмам для дітей, їх розвитку та навчанню, а також матеріальній підтримці сім’ям. Освітні програми проходять за місцем проживання сімей і починаються з підготовки дітей до школи та допомоги їм у навчанні. Оскільки ризик виключення цих дітей зі школи та направлення їх до у навчальних закладах нижчих освітніх рівнів, фахівці називають цю роботу «спеціальними програмами». Тільки нещодавно їм вдалося домогтися прийняття закону, згідно з яким  дитина перенаправляється до участі у «спеціальних програмах» - раніше вона просто відраховувалася зі школи і не навчалася взагалі.

Але основний принцип роботи Центру – прийти за місцем проживання сім’ї та працювати там у громаді, надаючи послуги клієнтам.

Ще раз зазначаю, що такий цент охоплює окремий район, а отже, якщо багато сімей під їхнім супроводом,  - родина перенаправляється до іншої організації для здійснення роботи. Інколи сім’ї вмотивовані працювати з їхніми фахівцями, так як знають про їх високий фаховий рівень. Багато уваги приділяється роботи із сім’ями в яких вилучено дітей, такі сім’ї направляються в програму за рішенням суду задля повернення дітей у родину.




Коментарi

нема коментарів

Вийти
Увійдіть,
як користувач:
увiйти