Відкриваємо двері дітямШляхи до змін

Публікації у ЗМІ про проблеми інтернатів і сирітства та способи вирішення цих питань в Україні та світі 


Ми зробили підбірку матеріалів ЗМІ, що стосуються напрямів реформи системи захисту дітей. Поділіться з нами матеріалами, надсилайте статті на адресу office@hopeandhomes.org.ua 

АНАЛІТИКА, ДОСЛІДЖЕННЯ, РОЗСЛІДУВАННЯ ЗМІ 

Маленьку, біленьку…

«На Прикарпатті є сформована черга охочих усиновити дитину. Водночас і дітей, позбавлених батьківської любові та підтримки, начебто не бракує. У соціальних службах запевняють: роблять все можливе, щоб діти зростали в сім’ях, і завдяки їхнім зусиллям більшість дітей таки вдалося прилаштувати. А ті, що залишилися в закладах, нездорові або занадто дорослі для усиновлення. Проте потенційні батьки вбачають проблему в інших речах.»

Вне клетки. Почему в Украине должны исчезнуть детские интернаты

Реформа системи захисту дітей потрібна і дітям, і дорослим. А розуміння її суті – реальне забезпечення її прав – хороший тест на цівілізованість суспільства. Одна з головних проблем – недостатність поінформованості та досвіду на місцях. Тому навчання спеціалістів, розбудова мережі соціальних послуг та чіткі й детальні рекомендації для місцевої влади – безумовні потреби для впровадження реформи не тільки на папері, а й в реальності.

«Дети очень хотели сюда». Репортаж из инклюзивного класса в киевской средней школе

Інклюзивність - це не тільки забезпечення права на освіту та соціалізація для багатьох людей. Це також спосіб з дитячого віку викорінювати цілком дикунське ставлення й стереотипи один до одного, спосіб навчитися радіти один одному.

«Милиці для родини». Чому центри підтримки сім’ї треба створити по всій Україні

«Українська правда. Життя» про створені міжнародною організацією "СОС. Дитячі містечка" у Луганській області центри підтримки сімей, де соцпрацівники, соцпедагоги, дефектологи, психологи і психотерапевти допомагають дітям та батькам отримати необхідну підтримку та забезпечити свої потреби, не втративши один одного.

А — адаптація. Репортаж з центру «Джерело» у Львові

Репортаж з львівського Навчально-реабілітаційного центру «Джерело», який надає сімейно центровані послуги для максимальної кількості дітей та молоді з особливими потребами і дітей з групи ризику. Комплекс послуг Центру включає консультації, денний догляд та реабілітаційні програми, які забезпечуються фахівцями у співпраці з батьками.

Клан Клік-Клац. Виховання дітей у цифрову еру

Брошура "Клан Клік-Клац", розроблена Сингапурською організацією Media Literacy Council (Сингапурська Рада з питань ЗМІ) – це коротка, легка і цікава ознайомча розмова з батьками про ті проблеми, які можуть спіткати дитину в Інтернеті та способи попередження та розв'язання цих проблем. Самі дорослі можуть приміряти на себе ролі 6 персонажей - 6 моделей поведінки дорослого при підготовці дитини до онлайн-життя. В брошурі міститься багато цікавої інформації від цілком практичних порад до статистики

Ренате Вінтер: "Ніколи й за жодних умов дитина не має бути ізольована"

Інтерв’ю DT.UA з суддею, міжнародною експерткою з питань захисту прав дітей, членом Комітету ООН з прав дитини Ренате Вінтер про ситуацію з захистом прав в Україні та про те, якою має бути дружня система правосуддя для дітей. .

Деінституалізація і децентралізація: на перетині

Експерти погоджуються, що ефективне впровадження реформи інституційного догляду дітей неможливе без реального впровадження децентралізації в країні. Цілком логічно, що за умови вже самостійного врядування в тих сферах, які досі керувались тільки «зверху», питання захисту дітей та належного забезпечення їх потреб на рівні громади чи району переходить до відповідальності місцевої влади. Чи опирається ця влада і чому? Читайте про це в матеріалі DT.UA

Тячівська «Парасолька» з новим статусом отримала й нові можливості

Вісім років тому у Тячеві відкрили філію Вільшанського дитбудинку-інтернату (молодіжне відділення) «Парасолька». За цей час колектив закладу разом з вихованцями пройшов довгий і успішний шлях розвитку, став затишною оселею для понад двадцяти дівчат і юнаків з інвалідністю, які волею долі були приречені на існування за межею суспільства. Поволі змінилось і ставлення суспільства до мешканців «Парасольки». Молодь центру знають у місті та районі, запрошують до участі у загальноміських, обласних заходах, їм аплодують на фестивалях за кордоном. Нарешті, 1 грудня цього року «Парасолька» перетнула важливий рубіж у своїй діяльності. Зараз це вже не відділення Вільшанського дитбудинку-інтернату, а окрема самостійна установа – соціально-реабілітаційний (абілітаційний) центр для осіб з інвалідністю.

"Літаючий будинок", або Хто вводить дітей з інтернатів у реальне життя

«Українська Правда. Супільство» про адаптаційний центр «Літаючий будинок» у Харкові, де випускники інтернатів отримують шанс побудувати майбутнє. У 2011 році четверо небайдужих людей, співзасновники ГО "Еммаус", прийшли як волонтери до інтернату. Проте через певний час вони зрозуміли, що проблему відсутності навичок соціалізації в підлітків ці візити не вирішать, як довго б вони не тривали. І вирішили зробити все, аби підготвати їх до самостійного життя.

БУТИ МАМОЮ: Про місце, де мам із дітьми ховають від лиха і вчать бути щасливими

«Мрія Марти» - центр, в якому дитина може жити з мамою під постійним наглядом педіатрів та психологів. Заснувала його Марта Левченко, благодійниця і керівниця Фонду «Майбутнє України». Марта понад десять років займається адресною допомогою дітям з неблагополучних сімей. Під опікою фонду три тисячі дітей по всій Україні. За роки роботи Марта зрозуміла, що майже не існує ситуацій, коли розлука дитини і мами є виправданою і корисною для дитини. І так само майже не існує ситуацій, коли можна допомогти дитині, не допомагаючи при цьому її мамі.

Чому дітей з інвалідністю не можна жаліти та як інтернати калічать життя дитини: інтерв’ю з Весом Грейнджером

Американський експерт, який працює з дітьми та дорослими з інвалідністю про важливість адекватного ставлення й прийняття, знань та раннього втручання, а також про «завчену безпорадність» як результат постійного вияву жалю до дітей з інвалідністю. Інтерв’ю фахівця про важливість і шляхи виховання максимально можливої самостійності та розвитку потенціалу - і дітей, і суспільства загалом .

Державні діти: люди, яких немає навіть для себе

«Чому діти, які змалечку зростали в системі державного піклування, мають великі проблеми з соціалізацією? Багато хто вважає, що постійне життя в великому колективі, навпаки, повинно формувати ці навички апріорі. Але волонтери соціального дому для дітей “Рукавичка”, які кожного дня стикаються з прикладами особистих трагедій, кажуть: такі діти не відчувають не тільки тих, хто їх оточує, але й самих себе.»

«Є такі люди, які бояться нас», - сироти про інвалідність

Репортаж про життя учасниць проекту з соціалізації сиріт з інвалідністю, які мають тепер можливість не тільки продовжувати навчання і йти до задуманого, а й вчитися самостійно жити та комуні кувати із суспільством. Проте суспільство досі виказує неготовність приймати тих, хто чимось відрізняється від ефемерної «норми».

Коли мами немає. Якою може бути альтернатива інтернату

Репортаж «Української правди» про центр соціальної підтримки дітей і сімей "Добре вдома" в Макарівському районі Київської області, де кілька днів прожила журналістка Ірина Андрейців аби на власні очі побачити наявну альтернативу інтернат ній системі та почути самих дітей.

Роки я пропрацював у інтернатах. Тепер я знаю, що не існує ніякої заміни для сім’ї

Блог Джеффа Ерснста для The Guardian. Відверта розповідь про те, як бажання допомагати дітям провело людину від волонтерства в інтернатах та адміністративної роботи до розуміння, що саме відсутність інтернатів та виховання дітей у сімейному середовищі, або максимально до нього наближеному, - єдина можливість дати дитині життя, якого вона гідна.

Чому консорціум приватних на громадських фондів закликає благодійників не підтримувати інтернати?

Ресурс InsidePhilathrophy розбирається в причинах, які рухають об’єднанням фондів Elevate Children Funders Group (ECFG) у їхньому заклику до філантропів не підтримувати інституційні установи. Організації, що входть до цього об’єднання переконують у важливості ресурсної підтримки ініціатив по превенції потрапляння дітей до інтернатів або виведення їх з інституційної опіки, наголошуючи на негативних наслідках, яких завдає дітям перебування в інтернатних закладах, та необхідність зміни орієнтирів в забезпеченні гідних умов життя дітей.

Чому необхідно покінчити з інтернатним доглядом у Європі

Яна Хейнсворт, генеральний секретар Eurochild, про причини існування системи інституційного догляду в країнах Європи, загрози такої системи для дітей та потребу постійного моніторингу за ефективним використанням коштів для реформи існуючої системи соціального захисту дітей.  

Проекти дитячих будинків сімейного типу: Як створити відчуття родинного затишку?

В Україні не є досить поширеними альтернативні інтернатному форми виховання дітей-сиріт. Головна проблема традиційного будинку-інтернату полягає у низькій увазі до духовного розвитку дитини. Також на дитину, виховану у подібному закладі, чекає довготривала соціальна адаптація у дорослому житті. Не маючи елементарних навичок із догляду за собою, плануванням бюджету та розуміння, як функціонує суспільство, дитина приречена бути викинутою на його маргінеси. 

Сирітство по-українськи

У розвинутих країнах давно відмовилися від виховання дітей-сиріт в притулках. Україна через останні події на Донбасі переживає новий спеск кількості дітей-сиріт і найближчим часом не спекається шкіл-інтернатів

Разве на свете может быть кто-то лучше мамы?

У той час, коли громадські організації, благодійні фонди та представники міжнародних співтовариств роблять рішучі кроки для відмови від інтернатів, співробітники самих спецустанов, схоже, докладають максимум зусиль, щоб зберегти свої робочі місця. Вони роблять все можливе і часом неможливе, щоб не тільки не бути розформованими, але і всіма силами намагаються збільшити число вихованців.

Історії сиріт: 'Щодня відкриваю сайти оголошень і мрію, що колись матиму дім'

Ти живеш за чітким графіком, без будь-яких емоційних зв’язків. У закритому просторі. Нас в інтернаті було більше двохсот дітей. Здавалося, що всі так живуть. Коли потім опиняєшся на вулиці наодинці зі своїми проблемами, розумієш: за тобою наглядали, аби чогось не накоїв. Але не вчили, як жити далі.

Долі дітей-сиріт: бідність, тюрма і маленький шанс на диво

Сьогодні десятки тисяч дітей в Україні виховуються в інтернатах. Більшість людей досі вважає це прийнятним, оскільки сироти ростуть 'не на вулиці'. Але наслідки такого виховання насправді є руйнівними і для самих дітей, і для суспільства. З інтернатів у доросле життя сироти виходять, як у космос. Подальша їх доля гранично зрозуміло викладена мовою прокурорської статистики: чимало сиріт у перші ж роки потрапляють до в’язниці, стають бездомними, закінчують життя самогубством. Решта – це “умовно успішні”, тобто ті, хто не доставляє особливого клопоту державі. По-справжньому ж успішних – зовсім мало. Тому прийнято вважати, що єдиний шанс, який дається випускникові дитбудинку, – це шанс на диво.

По ту сторону статистики

Колись роздобути будь-які відомості про інтернати було справою практично нереальним. Сьогодні демократичні процеси відбиваються і на відкритості цієї інформації. Але виникла інша проблема: дані про долі інтернатських вихованців вкрай суперечливі. Українська Вікіпедія каже: 'Майже 20% випускників не можуть влаштуватися на роботу або продовжити навчання і отримати певну професію, для 41% відсутня перспектива вирішення житлових проблем, майже 20% колишніх вихованців притягується до кримінальної відповідальності'. На мій погляд і досвід, такі припущення надто вже 'зашкалюють', але я вирішила перевірити ці цифри особистої статистикою людини, яка тридцять років працює в одеських інтернатах.

Запорожских сирот власти приучают к безбедной жизни

Держава та небайдужі запорожці піклуються про дітей з важкою долею: сиріт і тих, чиїх батьків позбавили прав. Але дуже часто така турбота стає для запорізьких сиріт ведмежою послугою: їм не потрібно думати про заробітки або про майбутнє - за них все вирішено

У Запорожской области – худшие в Украине показатели по количеству детей в интернатных учреждениях

До благодійних фондів щороку звертаються багатодітні матері-одиначки, які ледь можуть звести кінці з кінцями, батьки важкохворих дітей, в пошуках коштів на рятівні операції, просять допомогти з реабілітацією батьки дітей з ДЦП. Всім їм держава не надає необхідної підтримки. І поруч з цими лихами ми бачимо іншу картину - сотні мільйонів гривень витрачаються нераціонально на зарплату і утримання величезних інтернатів, в яких практично не залишилося дітей-сиріт. У багатьох багатодітних сім'ях дохід менше 700 гривень на члена сім'ї, але якщо мати влаштує своїх дітей в інтернат, то держава витрачатиме від 6 до 14 тисяч гривень на кожну дитину.

Повірити в підлітка

Підлітковий вік — один із найскладніших етапів дорослішання і один із найбільш визначальних у житті. Кому повірить вже не дитина і ще не дорослий, за ким піде — від того залежатиме все його подальше життя. На жаль, підлітки — це ті, кого найрідше в Україні усиновлюють, беруть під опіку, а також у прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу (ДБСТ).

Без семьи: судьба ребенка от Майдана до Майдана

Чи є шанс у дітей з особливими потребами порапити з інтернату в родину, чи шукають їм ці родини, чи хочуть та можуть українці брати на виховання таких дітей? Сьогодні світ іде шлхом мінімізації інтернатного догляду та надання вчасної допомоги дітям в громадах. Це ж правило має стосуватися і дітей з особливими потребами. Але чи є так практиці?

Круговорот сирот в природе. Детский приют и кормушка для взрослых

Абсолютна більшість українських сиріт мають живих батьків. Майже половина випускників інтернатів - біологічні батьки майбутніх сиріт. Держава витрачає величезні гроші на утримання інтернатних установ, саме існування яких лише посилює проблему сирітства. Світ давно знайшов рецепти боротьби з цією недугою. І в таких рецептах інтернатам місця немає. 

Обычная обродетель. Почему нельзя взять и уволить 12 тысяч социальных работников

Навесні 2014 року з метою економії бюджетних коштів Укряд прийняв рішення про скорочення 12 тисяч соціальних працівників у громадах. Про роботу соціальних робітників, наслідки їх скорочення, про те, як тепер допомагають людям у складних життєвих обаставинах та рятують родини у громадах і чи допомагає хтось таким людям взагалі.

Прес-конференція 'Проблематика всиновлення та сирітства в Запорізькій області'

Скільки дітей-сиріт сьогодні в Запоріжжі області, чому інтернатська система потребує реформування? Всі «за» і «проти» інтернатів. Чого сьогодні не вистачає дитячим будинкам сімейного типу? Чому різко скорочені ставки соціальних працівників в регіоні? Скільки дітей-сиріт із зони АТО в Запорізькій області? Відповіді на ці та інші дотичні питання у записі прес-конференції

Під опікою в концтаборі

'Державні діти', вихованці дитбудинків та інтернатів, в нашій країні животіють лише для того, щоб годувати цілу армію корупціонерів-чиновників, і часто помирають молодими в закладах для психів та пристарілих

Під опікою в концтаборі – 2

Обставини життя підопічних Новосавицького психо-неврологічного інтернату, описані у розслідуванні Тетяни Чорновіл, по-справжньому шокували країну. На жаль, продовження цієї жахливої історії шокує не менше.

Під опікою в концтаборі-3

Увага 'великого світу' змінила на краще маленький всесвіт інвалідів-підопічних: тут припинили вбивати підопічних, в якості покарання вже не обколюють амінозіном та галопередолом - препаратами, що призводять до повної деградації особистості. Підопічних стали краще годувати, одягати, зроблено ремонт

Скільки у Вінницькій області дітей-сиріт і хто їх усиновлює

Інфографіка про кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування у Вінницькій області, а також показники того, скільки дітей всиновлено та ким є усиновлювачі/опікуни/піклувальники цих дітей

80% українських сиріт мають батьків

Дослідження кількості сиріт по Україні та окремих регіонах. Статистика та показники усиновлень громадянами України та іноземцями, а також статистика по дітям, яких усиновлюють частіше. Дані за 2000 - 2012 роки

Ловці дитячих душ. Щоб не бути розформованими інтернати розгорнули справжнє полювання на дітей

Стаття в Кореспонденті по те, як заради збереження фінансування інтернати переконують батьків віддавати дітей до них на виховання; про те, які існують альтернативи цьому, як можна врятувати сім'ю і запобігти розставанню дітей з батьками

До Нового року дітей в інтернатах нагодували тоннами шоколаду. І це погано

Діти-сироти – це наслідок відсутності ефективної державної політики збереження сім'ї як колиски суспільства. Головним завданням роботи державних органів у сфері сімейної політики має бути збереження сімей і профілактика соціального сирітства, а не автоматизована відправка дітей в інтернати. 

Сімейна справа. Дитячі будинки сімейного типу витісняють школи-інтернати

Публікація про сімейні форми догляду за дітьми, які є дієвою альтернативою інтернатному вихованню та забезпечують зростання дітей здоровими і повноцінними особистостями, здатними до самостійного життя та соціалізації  

ПУБЛІКАЦІЇ ФОНДІВ ТА ПАРТНЕРІВ

У нас тут своя тюрма

На прохання керівників інтернатних закладів, журналісти іноді пишуть про нестачу ліків або теплого одягу
для дітей. При цьому не порушується питання: а чи можна зробити так, щоб ці діти зростали в
сім’ї: рідній чи прийомній? Про дідівщину або насилля у всіх його проявах, ми дізнаємося,
коли ці жахливі випадки виходять за межі інтернату. Ще рідше звертають увагу на внутрішній
світ дитини, яка живе в інтернатній системі, або, вірніше – виживає. Щоб уявити цей стан,
недостатньо навіть поставити себе на місце дитини, яка живе за розкладом, не має вибору і не
знає батьківської опіки або хоча б уваги близької людини.

Дитяча в’язниця у законі. Як спеціальні школи-інтернати стали засобом «ховання» соціально незахищених ромських дітей

Стас Деметр провів свої підліткові роки в Домбоківській школі-інтернаті. Ім’я Стас хлопчина придумав собі сам. Справжнє ім’я – Іон – йому не подобалося. Стас ніколи не жив у ромському таборі й поняття не має, що це таке. Його мати була позбавлена батьківських прав, коли він був зовсім маленьким. Вийшовши з інтернату, хлопець тихенько згасав у запущеній кімнаті гуртожитку, аж поки його не розшукали ми

В умовах війни найкращим захистом для дитини стала сім’я

В Україні зростає національне усиновлення, незважаючи на військові дії на Донбасі. За інформацією сужб у справах дітей українці всиновили 1025 дітей-сиріт та дітей, позбавленими батьківського піклування за вісім місяців цього року. Тоді як іноземці стали батьками для 370-ти дітей за такий же період

'Казенні діти'. Чи потрібні їм інтернати?

Інтернати як такі віджили свій вік, відтак спроби збільшувати мережу інтернатів є не тільки недоречними, але шкодять вихованню та подальшій соціалізації дітей-сиріт.

В Україні дітей в інтернатах в 10 разів більше, ніж в ЄС та в 40 разів менше соціальних працівників 

Головні проблеми у сфері соціального захисту українських дітей перебувають не в площині браку державних коштів, а в їх неефективному використанні - так вважає голова ЮНІСЕФ в Україні Юкіе Мокуо

'Наші зусилля спрямовані на закриття інтернатів по всьому світу'

Галина Постолюк про діяльність 'Надія і житло для дітей' в Україні та кінцеву мету організації - закриття інтернатів та розвиток підтримуючих соціальних послуг для дітей та сімей

Дитині ніщо не замінить повноцінної сім'ї

Система інтернатних закладів і дитячих будинків, що довгі роки культивувалася у Радянському Союзі,  призвела до того, що в країні виросло ціле покоління людей абсолютно не пристосованих до самостійного життя. І хоча система забезпечувала дітей-сиріт дахом над головою, харчуванням, давала середню освіту, молоді люди часто не могли пристосуватися до реальних умов за порогом установи.

23 роки тому ООН прийняла Конвенцію про права дитини. Та чи виконується вона в Україні

Про дотримання Конвенції ООН про права дитини, захист прав дітей в Україні, забезпечення сімейного виховання кожній дитині та запобігання розлучення батьків зі своїми дітьми

Чи є життя після інтернату?

Щороку до дитячих будинків та інтернатів потрапляють десятки дітей. З них у доросле життя йде молодь, вихована державою. Ці діти знають, що таке біль, образа, почуття самотності. Проте не мають жодного уявлення, як самому приготувати їжу, куди звернутися у випадку хвороби, як розпорядитися грішми

'Путівка в життя'. Яким є майбутнє випускників інтернатів? 

Близько 103 тисяч українських дітей не мають родини. Більшість із них мешкають в інтернатах, після яких дуже важко пристосовуватися до дорослого життя, зазначають фахівці. Як пом’якшити адаптацію дітей-сиріт? І яким є майбутнє випускників інтернатів?

З безправного не виросте вільний

Чи можна стверджувати, що дорослі сьогодні роблять усе для дитини, для захисту її прав, повноцінного розвитку? Чи свідомі батьки того, що захист прав своїх дітей є їхнім обов'язком, а посадовці — що захист прав дитини є ширшим поняттям, аніж виконання своїх функціональних обов'язків? 

Інші докази


Налити серце дитини добром

Відверте інтерв'ю з Любомиром Гузаром про інтернати, суспільство та вічні цінності

НАУКОВІ ДОКАЗИ ТА ДОСЛІДЖЕННЯ

Вчені довели важливість сімейного середовища для дитини, а різноманітні дослідження неоднократно вказували на надзвичайну шкідливість інтернатів, нехтування прав людини та реальну загрозу для їх мешканців

Коментарi

нема коментарів

Вийти
Увійдіть,
як користувач:
увiйти