Відкриваємо двері дітямБіг на місці

6.06 2014 Партнери


Згідно з даними статистики, Запорізька область займає перше місце за відсотком дітей, які перебувають в інтернатах - 2.6% дитячого населення області постійно або значну частину часу живуть в державних установах

4 червня 2014 в Запорізькій обласній державній адміністрації з ініціативи фонду ‘Щаслива дитина’ та представництва благодійної організації ‘Надія і житло для дітей’ в Україні відбулася нарада на тему ‘Перспективи реформування системи інтернатів для дітей в Запорізькій області’. У заході взяли участь заступник губернатора Запорізької області, начальник служби у справах дітей Запорізької ОДА, начальник департаменту соцзахисту, директор обласного центру соціальних служб, директори інтернатів і дитбудинків, а також деякі батьки дітей з інтернатів.

Н3

Заступник директора представництва благодійної організації ‘Надія і житло для дітей’ в Україні Надія Татарчук розповіла про згубний вплив  виховання поза сім'єю розвиток дитини, про те, які послуги повинні надаватися сім'ям, щоб діти не потрапляли в інтернат і поділилася досвідом реформування інтернатів та створення районних центрів підтримки дітей та сімей. В Макарівському районі Київської області на базі дитячого будинку ‘Барвінок’ створено Центр соціальної підтримки дітей та сімей ‘Промінь Надії’. Також у Дніпропетровській області реалізовано проект ‘Добре вдома’, а дитячий будинок реформований в Центр соціальної підтримки дітей та сімей. При цьому діти з дитячих будинків в основному, повернулися в біологічні сім'ї, або влаштовані в прийомні сім'ї.

Представники батьківських комітетів інтернатів одноголосно висловили думку про те, що для дітей з особливими потребами, спеціалізовані інтернати - єдина можливість для соціалізації та навчання. На даний момент це головний аргумент на користь існування інтернатної системи. Однак варто розуміти, що жодним чином питання реформування не торкається інтернатів та установ для дітей з особливими потребами. Ми розуміє і визнає важливість існування установ, в яких діти з особливими потребами отримують комплексний супровід.

Н2

Проте у випадку дітей-сиріт і дітей позбавлених батьківського піклування, ми впевнені, що сімейна форма виховання – єдина можливість для дитини отримати необхідні турботу і любов. Інтернати, піклуючись про забезпечення та навчання дітей на момент їх перебування в стінах закладу, показують свою неефективність на етапі виходу дітей в реальне життя. Діти після інтернатів не здатні соціалізуватися, часто не мають елементарних побутових навичок для власного життя та створення сім’ї. У довготривалій перспективі це дуже згубна тенденція для держави та суспільства. При цьому утримання інтернатної системи обходиться державі і платникам податків 5,7 млрд. грн. на рік, з яких на самих дітей витрачається не лише близько 10% цієї суми. Сьогодні весь цивілізований світ рухається у напрямку відмови від інтернатного виховання та забезпечення зростання кожної дитини у сімейному середовищі, яке єдине здатне забезпечити гармонійний розвиток дитини та формування здорової особистості, гарантує захист та дотримання прав дітей та ефективне витрачання бюджетних коштів.