Відкриваємо двері дітямОдеса як перспективний регіон для впровадження деінституціалізації

29.06 2015 Партнери


Одеський регіон сьогодні перебуває в авангарді реформаторських ініціатив та докорінних змін, направлених на покращення життя пересічного громадянина. Ми сподіваємося, що питання захисту дітей та їх сімей потрапить у порядок денний реформ як одне з ключових для розвитку суспільства і країни

25 та 26 червня ми відвідали Одесу, де зустрілися з представниками місцевої влади, громадських організацій, журналістами, прийомними батьками та всіма, хто зацікавлений захистом прав дітей. Метою візиту була презентація кампанії ‘Відкриваємо двері дітям’, пошук партнерських контактів та оцінка можливості для впровадження реформи системи захисту дітей та відпрацювання деінституціалізації на рівні цілої області.

У перший день поїздки ми зустрілися з керівниками районних Служб у справах дітей, розповіли їм про Кампанію, необхідність та перспективи впровадження ґрунтовної реформи системи захисту дітей в області. Під час обговорення проблеми всі керівники служб не лише виказали підтримку необхідності реформування інтернатної системи, але й поділилися власним баченням проблем, пов’язаних із зростанням дітей у інтернатних закладах. Зокрема фахівці зазначили, що в останні кілька років спостерігається тривожна тенденція збільшення кількості так званих ‘соціальних’ сиріт, тобто дітей, які перебувають в інтернатних закладах, маючи батьків, не позбавлених батьківських прав. Іншою вагомою проблемою називали відсутність якісної соціальної підтримки сім’ї та програм для роботи з випускниками інтернатів, які найчастіше не соціалізуються. Обнадіює те,що всі начальники районних служб підтримують ідею впровадження комплексної реформи системи захисту дітей в області, мають власне бачення та напрацювання щодо алгоритму впровадження такої реформи та готові працювати в цьому напрямку.

В цей же день ми презентували Кампанію для журналістів у Одеському кризовому медіа-центрі. Запис прес-брифінгу можна подивитися за тут:

Наступного дня у приміщенні Одеської міської ради ми розповіли про Кампанію представникам управлінь ОДА та міської ради, які опікуються соціальними питаннями та представникам громадських організацій,що працюють у сфері захисту дітей. Учасники погодилися, що Одеська область є саме тим регіоном, де можна реалізувати проекти з реформування системи захисту дітей у цілій області. Виконуюча обов’язки начальника обласної Служби у справах дітей розповіла, що питанням подальшої долі не надто ефективної інтернатної системи зацікавлені і у губернатора області. Всі учасники висловили сподівання, що деінституціалізація буде включена у порядок донний реформ в області, а Одеса стане піонером комплексного впровадження реформ в регіоні.

Під час зустрічі ми також дізналися про проекти, які вже реалізуються в області та направлені на підготовку прийомних батьків, мінімізацію повернень дітей в заклади, створення програм підтримки для випускників інтернатних закладів та ефективних підтримуючих соціальних послуг для сімей у складних життєвих обставинах.

Проведені зустрічі продемонстрували нам, що в області існує чітке розуміння згубності інтернатного виховання та прагнення до впровадження змін. Більше того, місцеві громадські організації та представники влади мають досвід впровадження ефективних програм підтримки родин та батьків та власні напрацювання того, яким чином має відбуватися реформа в області.

Ми сподіваємося, що голос жителів області, громадських організацій та фахівців соціальної сфери буде почутий керівництвом області, а реформа системи захисту дітей на обласному рівні буде включена у план заходів з реформування регіону в цілому.