Відкриваємо двері дітямПідсумки першої фази Кампанії в Україні

21.04 2016 Україна


Перша фаза Кампанії ‘Відкриваємо двері дітям’, яка спрямована на повну відмову від інтернатів з переходом до системи виховання дітей у сімейному середовищі, завершилась.

Ми підбили підсумки нашої діяльності в Україні за останні два роки та провели зустрічі партнерів Кампанії, щоб скоординувати спільні зусилля на наступному етапі діяльності.

Розпочавши Кампанію у 2013 році, ми мали такі вихідні дані:

  • Близько половини суспільства ігнорувала проблему інтернатного догляду та витупала проти будь-яких змін;
  • Проблематика інституційного догляду недостатньо широко висвітлювалась як у національних, так і у регіональних ЗМІ;
  • Інституційна система отримувала традиційну підтримку з боку підприємців та волонтерів;
  • Відсутність афілійованих політиків та брак ‘політичної волі’ до здійснення системних реформ;
  • Спроби псевдо реформування інституцій, коли під виглядом реструктуризації інтернати змінюють лише назву або розширюються;
  • Відсутність фінансових можливостей, фондів та інфраструктури, що уможливили б ґрунтовні зміни;
  • Відсутність експертів з деінституціалізації та пріоритету реформи у донорів.

Щоб подолати ці труднощі, ми спланували широкий спектр заходів у трьох ключових напрямках: адвокація реформи деінституціалізації на всіх рівнях влади; інформування суспільства про шкоду інтернатного догляду і можливі альтернативи; розвиток партнерства і спроможності громадських організацій до впровадження якісних змін.

В рамках адвокаційної діяльності ми провели 30 презентацій Кампанії перед високопосадовцями, а регіональні партнери провели 25 аналогічних заходів у 8 областях України. Також ми взяли участь у 13 зустрічах та 3 круглих столах на рівні ЄС.

За два роки невпинної праці ігноруванню проблеми було покладено край. Наприкінці 2015 року Президент підписав Розпорядження ‘Про робочу групу з опрацювання пропозицій щодо реформування системи інституційного догляду та виховання дітей’, а Уряд вніс рекомендації громадських організацій стосовно захисту дітей до ‘Плану дій щодо реалізації національної стратегії у сфері прав людини’, що дало нам можливість розпочати найбільший в незалежній Україні аудит інституційної системи. Крім того спільно з Одеською ОДА ми запустити першу в Україні програму з деінституціалізації в межах цілої області.

Паралельно з лобіюванням реформ на всіх рівнях влади та роботою над законодавством, ми здійснювали широку інформаційну кампанію, для якої спеціалісти розробили ексклюзивний дизайн, створили веб-сайт, випустили соціальну рекламу та плакати на підтримку деінституціалізації, організували конкурс журналістських матеріалів і залучили сучасних митців до створення масштабного арт-проекту, цілком присвяченого проблемі виховання дітей в інтернатах.

Що ми отримали в результаті? Близько 2 млн. глядачів побачили соціальну рекламу на 13 національних та 48 регіональних телеканалах,  4000 плакатів були розповсюджені у 16 областях України, 30 відеосюжетів та радіоефірів та 155 статей по темі деінституціалізації були підготовлені журналістами різних видань, а соціально-культурний проект відвідали більше 3000 гостей у 4 містах України.

В напрямку розвитку партнерської мережі ми залучили до співпраці 57 громадських організації національного та регіонального рівнів та почали розробку комплексної тренінгової програми з деінституціалізації, аналогів якої поки що немає в Україні.

Презентація за результатами першої фази: 

Можемо констатувати, що спільними зусиллями нам вдалося підвищити обізнаність суспільства щодо проблеми та здійснити вагомі кроки з лобіювання реформи на національному рівні та у залученні міжнародних донорів (Світовий Банк, ЄС).

Та найголовніше – нам вдалось сформувати потужну мережу однодумців та заручитись громадською підтримкою в кожному з регіонів країни, що є підґрунтям будь-яких системних перетворень,  в тому числі ліквідації радянської системи інституційного догляду, що й досі функціонує на теренах України та створення людино-центрованої системи захисту дітей та підтримки сімей.