Відкриваємо двері дітямСтарт Європейської кампанії

6.06 2013 Європа


Провідні фахівці з реформування системи догляду за дітьми зустрілися сьогодні в Європейському парламенті в Брюсселі, щоб закликати ЄС покласти край системі інституційного догляду дітей у Європі раз і назавжди.

Провідні фахівці з реформування системи догляду за дітьми зустрілися сьогодні в Європейському парламенті в Брюсселі, щоб закликати ЄС покласти край системі інституційного догляду дітей у Європі раз і назавжди.

По всій Європі сотні тисяч дітей, позбавлених батьківського піклування, ростуть у спеціалізованих інституціях. Наслідки такого становища є руйнівними для дітей, для їх родин і, в кінцевому підсумку, для суспільства в цілому. Ця ситуація зберігається, незважаючи на незаперечні докази, які показують, що любляче сімейне середовище має вирішальне значення для розвитку дитини, та що у довгостроковій перспективі догляд на базі сім'ї є більш ефективним, ніж в установах для дітей.

Більшість дітей, що ростуть в установах, мають низькі досягнення в освіті та страждають на затримку фізичному, когнітивному та емоційному розвитку. Багато хто з цих дітей стануть жертвами торгівлі людьми, експлуатації, безробіття, безпритульності та депресії під час виходу із системи догляду. Справжня трагедія полягає у тому, що більшість з цих дітей не є сиротами, але були розлучені зі своїми сім'ями через бідність.

 На сьогоднішньому заході, організованому Мейрід Макгіннесс, депутатом Європейського парламенту, організатори кампанії Eurochild та "Надія і житло для дітей" оголосили про початок реалізації проекту "Відкриваємо двері для дітей Європи" - активної інформаційної кампанії на рівні ЄС та в 12 країнах Європи, включаючи Україну. Кампанія закликає ЄС і національні уряди до заміни інституційної системи догляду за дітьми системою догляду на основі сім’ї – процес, також відомий як деінституалізація.

"Процес трансформації від інституційних до сімейних форм виховання нарешті отримав своє місце в порядку денному ЄС. Тепер ми повинні переконатися, що національні уряди діятимуть, щоб змінити життя сотень тисяч дітей по всій Європі", – наголосила пані Макгіннесс.

Нещодавно Європейська Комісія визнала необхідність інвестувати в перехід до системи догляду на основі громади – процес, відомий як деінституалізація. У своїх рекомендаціях Комісія прямо закликає держави-члени зупинити експансію інституційної системи догляду для дітей, які залишилися без піклування батьків, а натомість сприяти запровадженню якісних послуг на основі громади та сімейних форм виховання, приділяючи належну увагу думці самої дитини'.

"Інституційний догляд шкодить дітям, є несумісним з положеннями про права дитини та є марною тратою грошей платників податків. Подолання наслідків інституційного догляду для дітей є набагато більш затратним в довгостроковій перспективі, ніж запобігання розпаду сім'ї і забезпечення високоякісної альтернативи для дітей, про яких не можуть піклуватися їх біологічні батьки", відмітила Делія Поп, директор програм організації "Надія і житло для дітей".

За словами лідерів кампанії Eurochild і "Надія і житло для дітей", покласти край інституційному догляду для дітей в Європі є здійсненним – це дозволить повернути інтереси дитини в серце системи захисту дітей. 

"Використання інституційного догляду повинне припинитись. Заходи із закриття інституцій дозволять вивільнити кошти для надання якісних послуг з підтримки сім'ї та розвитку альтернативного догляду", - зазначила Яна Хейнсворт, генеральний секретар Eurochild.

Сайт кампанії - www.openingdoors.eu